5 Haziran 2015 Cuma

Ülkelere Göre Amigurumiler #1

Amigurumi her ne kadar Japon sanatı olsada Ruslar ve Taylandlılar bu işi geliştirenlerden.. En azından benim düşüncem bu yönde .. Neden öyle söylediğimi bu işin için de olanlar mutlaka ki bilirler.. Aslında her ülkenin kendine has örgü stili var.

Bu konu derin bir konu ve içerik olarak çok geniş o yüzden konuyu bir kaç yazıya bölüyüm dedim. Bir kaç sene de edindiğim bilgileri ve sayfa linklerini paylaşım sizlerle belki benim gibi modellere baktıkça kendi tarzınızı oluşturmak isteyeniniz olur ..

*Rus Stili Amigurumiler

Ruslarin modeller daha uçuk kaçik ve detaylı olabiliyorlar. Şuan piyasada örülen bir çok model Ruslara aittir. Forum sayfalarında bir çok tarifleri paylaşıyorlar da üstelik .. Tabiki kendilerince sattıkları tariflerde var her forum sayfasının kendince kuralları vardır bu tariflere öyle kolayca ulaşamazsınız. Rusça bir modeli türkçeye çevirmek biraz zorluyor farklı yapım teknikleri ile karşılaşabiliyorsunuz.

Rus modellerden örnekler :
Bilindik modeller
 Uçuk kaçık modeller

İlk resimlerdeki modelleri çok sık görmüşsünüzdür. İkinci resim için kendimi frenledim o kadar çok farklı modeller varki seçmekte zorlandım en iyisi sayfa linklerini yazmak uğramak isterseniz eğer buyurun...

- http://ami.guru/forum/

* Japon Stili Amigurumiler

Japonların modeller daha çok basit ve genellikle çizgifilmlerinden yapılan modelleri içeriyor. Üstelik bir çok kitap dve ergi modelleri var, malesef ki Türkiye de yoklar ama google sağolsun araştırırsanız bir çok yerde bulabilirsiniz..

Japon kitaplardan ve modellerden örnekler :


Aslında amigurumiye başlarken bence japon modellerden örmek gerek ama japon modellerin de bir gerçeği var ki yapılış tariflerı şemalardan oluşuyor. Adamlar farklarını ortaya koymuşlar ve farklı bir açıklama tarzı oluşturmuşlar. Bence en basit çeviri yapılacak tarifler Japonlar da . Şemalı tarifleri çevirirken çok  büyük zevk alıyorum ben ^^
 Melody şemalı tarif 
Bir çok japon tarif kitapları için link ;

-  https://picasaweb.google.com/mandarinavi


Konunun devami bir sonraki yazı ile devam edecek takipte kalın ...

 Hoşçakalın..... :)

-Ülkelere Göre Amigurumiler #1
Ülkelere Göre Amigurumiler #2

4 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Ruslar daha profesyonel calisiyorlar bence.. Bakalim yazinin devaminda kimler gelecek ^^

   Sil
 2. ruslar süper bu konuda doğu tarafının kendine has bi şekiller var belli ediyolar kendilerini

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ama bazi modelleride oyuncak disina cikabiliyor sevimsiz olmayanlarida var :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım:Sawako Kuronuma